TP-Link Archer AX50 incelemesi TP-Link Archer AX50 İnceleme

10 Nisan 2020, 7:59 pm 63 views
  • Hızlı Wi-Fi 6 desteği
  • Yenilikçi tasarımı
  • Kurulum ve kullanım kolaylığı
  • Eşzamanlı internet performansı
  • HomeCare antivirüs desteği
  • Gigabit Ethernet portu
  • Yüksek fiyat
  • Sabit anten

Yeni nesil Wi-Fi standardı olan 802.11ax olarak da anılan Wi-Fi 6, geçtiğimiz sene resmi olarak duyuruldu ve çeşitli cihazlarda kullanılmaya başlandı. Yavaş yavaş ülkemizde de yaygınlaşacak olan bu yeni Wi-Fi standardı, özellikle yeni nesil akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Akıllı ev altyapısını güçlendiren ve veri iletişimine sınıf atlatan yeni standart, 2014 yılında kullanıma sunulan 802.11ac olarak da bilinen Wi-Fi 5 sınıfına göre ise büyük ölçüde avantaj sağlıyor kuşkusuz.

Teorik olarak 10Gbps ve 12Gbps hızlara değin performans sağlayabilen, Wi-Fi 5’e kıyasla yüzde 30 ila yüzde 40 daha iyi performans sunabilen Wi-Fi 6, daha iyi frekanslar, daha fazla kanal ve öte yandan MU-MIMO, yani hem veri gönderme hem veri alma noktasında daha fazla cihaza aynı anda hız kaybı yaşamadan erişim desteği getirebiliyor. Elbette bundan faydalanabilmeniz için iyi bir ağ altyapısına ve tabii ki Wi-Fi destekli bir ağ cihazına ihtiyacınız var. Bu noktada topu, bugün inceleyeceğimiz TP-Link Archer AX50‘ye atabiliriz.

TP-Link Archer AX50 Özellikleri Neler?

TP-Link’in yeni ürün ailesinden Archer AX50, 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği sunan bir router, bir yönlendirici olarak görev yapıyor. Özellikle yeni nesil Wi-Fi 6 altyapısından faydalanmak istiyorsanız ilgi odağı olacak olan cihaz, Wi-Fi 6 altyapısını kullanıyor ancak Wi-Fi 5, yani 802.11ac ve daha öncesi standartlara da destek veriyor. Yani, bu router’ı edinmeniz için evdeki ağa bağlı tüm cihazlarınızın Wi-Fi 6 desteği içermesine gerek yok. Biraz geleceğe yatırım yapmak ve evinizdeki veya iş yerinizdeki mevcut cihazlarınıza erişim hızlarını da arttırmak ve öte yandan kapsama alanını da genişletmek istiyorsanız, iyi bir çözüm olabiliyor.

Archer AX50, Intel’in Wi-Fi 6 (Gig+) olarak da bilinen Intel Ev Wi-Fi yonga setinden güç sağlıyor. Elbette hem 2.4 GHz hem 5 GHz gibi 2 farklı frekans bandında bağlantı kurabilen router, 2.4 GHz bantta 574 Mbps, 5 GHz bantta ise 2402 Mpbs‘e değin teorik hızlar sağlayabiliyor. Böylece mevcut 802.11ac’li router’lara göre daha yüksek hız desteği sunabilen cihaz, yine daha fazla cihaza aynı anda eşzamanlı olarak veri paylaşımında bulunmak için de ideal bir çözüm oluyor.

Bu anlamda eğer evinizde çok sayıda internete bağlı cihaz varsa ve veri paylaşımının birbirinin performansını olumsuz etkilediğinden şikayetçiyseniz, bu cihaz işinize bir hayli yarayacaktır kanaatindeyiz. Özellikle internetten yoğun olarak oyun ve video noktasında faydalanıyorsanız keza aynı şekilde.

TP-Link Archer AX50 Tasarımı ve Kurulumu Nasıl?

Archer AX50’nin tasarımı da kuşkusuz yenilenmiş. Yayvan bir yapıya sahip olan AX50, üzerinde 4 adet anten bulunduruyor. Bu antenler sabit, değiştiremiyorsunuz. Antenlerin bağlı olduğu arka yüzde bağlantıları ile gerekli butonları bir arada görebiliyorsunuz. Burada 4 adet gigabit Ethernet ve WAN portunun yanı sıra USB 3.0 yuvası da hazır bulunuyor.

AX50’nin ön tarafına baktığımızda da burada bildirim LED’lerine yer verildiğini görüyoruz.

Bu arada Archer AX50‘nin kurulumu da yine oldukça basit. Yaklaşık 10 dakika içinde kurulumu halledebildiğinizi de söyleyelim. Ayrıca TP-Link’in Tether uygulamasını kullanarak da kolayca kontrol edebilir ve pek çok ayarı tek noktadan ayarlayabilirsiniz.

Bu noktada TP-Link’in güvenliğe özel adımlarından da bahsetmek gerek. TP-Link HomeCare üzerinden çok sayıda gelişmiş güvenlik özelliğini yönetebiliyor ve bu kapsamda bir Wi-Fi ağı oluşturabiliyorsunuz. Ebeveyn denetimleri, misafir ayarları ve yerleşik antivirüs uygulaması ile evinize bağlı tüm cihazları, dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı koruyabiliyorsunuz.

Özetle

Sonuç olarak değerlendirirsek Archer AX50, yeni nesil internet altyapısına uygun olarak tasarlanan oldukça performanslı ve zengin seçenekler sunan bir router oluyor. Eğer yeni bir router alma gibi bir düşünceniz varsa, hem mevcut cihazlarınıza maksimum internet performansı sağlamak hem de geleceğe yatırım yapmak çin Archer AX50 iyi bir seçenek olacaktır. Elbette her yeni teknoloji gibi Archer AX50’nin de fiyatı biraz yüksek. Archer AX50’yi şu an 1100 TL dolarlarında fiyatla satışta bulabiliyorsunuz.

Kimler Almalı

Eğer yeni Wi-Fi 6 bağlantı altyapısına yatırım yapmak ve gelecekte ağınızda yer vereceğiniz yeni nesil cihazlara yüksek performans sağlamayı amaçlıyorsanız TP-Link Archer AX50 güzel seçim olacaktır.

TP-Link Archer AX50 Teknik Özellikleri
Ürün Modeli TP-Link Archer AX50
Ürün Türü Router
CHIP Online Notu 90
Üretici TP-Link
Firma TP-Link     (216) 548 11 32
Standart IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax
Arabirim 4 x Gigabit Ethernet
Frekans 2.4 GHz, 5 GHz
Anten 4 adet (harici)
Bağlantı Hızı 2402 Mbps (5 GHz), 574 Mbps (2.4 GHz)
Buton WPS, Wi-Fi, LED, güç, reset
Boyutlar 260 x 135 x 38 mm

Satın Al

Alternatifleri

TP-Link Archer AX50’ye alternatif olarak Asus RT-AX58U modeli de değerlendirilebilir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Coronavirus COVID-19 Nasıl Oluştu?

ÖZGÜR AYSU

Rusya’da Mario Fernandes’in korona testi pozitif

ÖZGÜR

Arsene Wenger: Mesut’un oynatılmaması israftır

ÖZGÜR

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın saldırısını kınıyoruz

ÖZGÜR
Wordpress Tema indir
%d blogcu bunu beğendi: