Yenikent’te ADA İsyanı!

9 Haziran 2017, 8:34 am 321 views Kaynak: Sakarya Medyası

Karaman ve Camili 17 Ağustos depremi sonrası güvenli yerleşim için kurulan yeni mahallerimiz. Bu iki mahallede yerleşim planları yapılırken cadde ve sokaklar yerine “ADA” lar planlandı. Apartman yönetimleri birleşerek ada yönetimleri oluşturdu. Bu ADA yönetimleri, “ADA”ların aydınlatması, temizliği ve bakımıyla ilgilenmeye çalıştı.

Karaman ve Camili 17 Ağustos depremi sonrası güvenli yerleşim için kurulan yeni mahallerimiz.  Bu iki mahallede yerleşim planları yapılırken cadde ve sokaklar yerine “ADA” lar planlandı. Apartman yönetimleri birleşerek ada yönetimleri oluşturdu. Bu ADA yönetimleri, “ADA”ların aydınlatması, temizliği ve bakımıyla ilgilenmeye çalıştı.

Ancak bir çok ADA bunu başarmakta çok zorlandı. Çünkü adalar öylesine büyüktü ki onların bakımını üstlenmek, oralarda oturanların üstesinden gelebileceği bir şey değildi. Otlar büyüdü, biçilemedi. Aydınlatma elektriği borcundan dolayı kesildi. “ADA”lardaki oyun parkları eskidi. Belediye “ADA içinde” dedi, dokunmadı.

Bu anlaşmazlıktan dolayı ADA’larda yer alan park, bahçe, çardak gibi ortak kullanım alanları hala sorun olmaya devam ediyor. Çocukların vakit geçirdiği parklar çok eski ve çok bakımsız. Parklar adeta kullanılmaz halde. Bu parklarda çocukların yaralanması ve hatta kalıcı hasar almaları bile mümkün. Çevrede bulunan otlar adeta tehlike saçıyor. Bu otların içinde kene ve böcek gibi zararlı hayvanlar bulunuyor. Bazı vatandaşlar otların arasında yılan gördüğünü dahi söylüyor.

Karaman ve Camili’den bu konuda şikayetler geliyor. Karaman Mahallesi’nde oturan Cihan Yeşil isimli vatandaş 1449 nolu “ADA”daki çocuk parkının fotoğraflarını göndermiş. Aykut Yiğit Ortaokulu’nun hemen karşısındaki park için defalarca belediyeye, muhtarlığa şikayet etmiş. Belediye her zamanki gibi “ADA içinde” diyerek parkla ilgilenmemiş. Cihan Yeşil “ Bizim çocuklarımız nerede oynayacak?” diye soruyor.

Camili 1571 ADA’dan F 1 Blok’tan ise bir okurumuz biçilmeyen otlardan şikayetçi. Okurumuz evlerinin bulunduğu “ADA” arazisinin çok büyük olduğunu belirterek “Burada zaten dar gelirli insanlar oturuyor. Bizim bütçelerimizde o araziyi biçtirmemiz, o arazideki aydınlatmaların borcunu ödememiz mümkün değil.  Otların içinde yılanlar geziniyor. Çocuklarımızı dışarı çıkartamıyoruz. Belediyeye başvurduğumuzda biz ‘ADA içlerine girmiyoruz’ diyorlar.  Yetkililerin derdimize bir çözüm bulmasını istiyoruz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Bugün iki örneğini sunduğumuz tepkinin adı “ADA” isyanı. Camili ve Karaman’da oturanların ortak derdi. Yenikent sakinleri bu konudan artık çok sıkıldıklarını, park ve bahçelerin çok bakımsız hatta çocukları için çok tehlikeli olduğunu söylüyor. Mahalle sakinleri, Sakarya gibi bir şehirde böyle güzel zamanda bu durumun yaşanmasını içler acısı olarak değerlendiriyor.

Ayrıca merkeze çok güzel park ve bahçe düzenlemesi yapılırken Karaman ve Camili’nin niçin bu güzelliklerden mahrum kalıyor, burada yaşayan çocukların hakkını kim ödeyecek gibi sorular da soruluyor. Adapazarı Belediyesi’nin bu konuda bir çalışma yapması artık şart oldu. Umuyoruz ki belediye yetkilileri vatandaşın bu sesine kulak verecektir.


Medyasakarya.com gururla Sunar.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Coronavirus COVID-19 Nasıl Oluştu?

ÖZGÜR AYSU

Rusya’da Mario Fernandes’in korona testi pozitif

ÖZGÜR

Arsene Wenger: Mesut’un oynatılmaması israftır

ÖZGÜR

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın saldırısını kınıyoruz

ÖZGÜR
Wordpress Tema indir
%d blogcu bunu beğendi: