FETÖ davasında 34 sanık hakim karşısına çıktı

19 Mayıs 2017, 1:32 am 293 views Kaynak: Sakarya Medyası

Sakarya’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, haklarında dava açılan 34 sanık, hakim karşısına çıktı.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince, özel olarak hazırlanan Ferizli Spor Salonu’nda yapılan duruşmaya 9 tutuklu sanık, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Ayrıca 2 sanık tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

Kimlik tespitinin yapılması ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamenin özetinin okunmasının ardından sanıklar savunmalarını yaptı.

Söz verilen tutuklu sanık eczacı Mehmet Emre Onay, yazılı savunmasını daha önce mahkemeye gönderdiğini ve bunu tekrar ettiğini söyledi.

Hakkındaki iddiaları kabul etmediğini belirten Onay, “Hakkımdaki iddia Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyeliğidir. Derneğin FETÖ ile alakası yoktur. Derneğe kimse yardım etmemiştir. Dernek, kimseden yardım talep etmemiştir.” diye konuştu.

Onay, ticaretle uğraştığı için birçok bankayla çalıştığını, elindeki mevduatları yatırım için Bank Asya’ya yatırdığını ve kar ettiğini daha sonra parayı bu bankadan çektiğini dile getirerek, “Talimatla bankaya para yatırmadım. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Diğer tutuklu sanık veteriner Serkan Yıldız da savunmasına FETÖ dahil hiçbir terör örgütüyle irtibatının olmadığını, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek başladı.

Bank Asya’ya çağrı üzerine para yatırmadığını, böyle bir çağrı da almadığını öne süren Yıldız, “Çocuklarımı, başarılı olması ve indirim uygulaması nedeniyle Fatih Kolejine gönderdim. Okula taksit dışında para ödemedim. 10 aydır tutukluyum, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tutuklu sanık esnaf Şakir Işık da savunmasında suçlamaları kabul etmediğini, FETÖ üyeliğinin söz konusu olmadığını söyledi.

Kurallara aykırı suç teşkil edecek bir durumda bulunmadığını kaydeden Işık, “Bahsi geçen dernek, Ferizli ilçesi halkına eğitim ve kültürel faaliyetler yapmak için esnaflar tarafından kurulmuştur. Bu derneğin programlarında FETÖ’nün propagandası yapılmamıştır. 10 aydır tutukluyum, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Diğer sanıklar da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Sanık savunmalarının ardından görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini ve tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Söz alan sanık avukatları, cumhuriyet savcısının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, müvekkillerinin savunmalarına iştirak ettiklerini, sanıkların tahliyesini ve beraatini istedi.

Mahkeme heyeti, bir sanığın adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

Duruşmanın diğer kısmı:

Sakarya’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla açılan 4 ayrı davanın görülmesine başlandı.

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesinde ayrı ayrı yapılan duruşmalara, tutuklu sanıklar Mehmet Kuneroğlu, Uğur Cengiz, Volkan Şenel ile tutuksuz yargılanan Ersin Yıldız, avukatları ve yakınları katıldı.

Kimlik tespitlerinin yapılması ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen iddianamelerin özetinin okunmasının ardından sanıklar savunmalarını yaptı.

Sanık Kuneroğlu, savunmasında, “ByLock” kullanmadığını, yapılan tespiti kabul etmediğini kaydetti.

Emniyet, savcılık ve sorgu hakimliğindeki ifadelerini kabul etmeyen sanık Kuneroğlu, “İddianamedeki husus Bank Asya’ya para yatırmış olmam değil, talimat üzerine yatırmış olmamdır. İddianamede bu talimatın bana ulaştığı tarih ve ulaşma yoluyla ilgili herhangi bir husus yoktur. İddiayı ve suçlamaları kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum.” dedi.

Sanığın avukatı da müvekkilinin beyanlarına katıldığını belirterek, tahliyesini ve beraatini talep etti.

Tutuksuz sanık Ersin Yıldız da daha önceki ifadelerini kabul ettiğini söyledi.

Bank Asya üzerinden borçlarını ödediğini belirten Yıldız, “Arabamı satmıştım, paramı bu bankaya yatırdım. Yatırdığım tarihte banka Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilmişti. Parayı yeni araba almak için bankadan daha sonra çektim. Suçlamaları kabul etmiyorum.” dedi.

Diğer iki sanık da hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini ve beraatlerini istedi.

Sanık Uğur Cengiz’in adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla tahliyesine, diğer tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Coronavirus COVID-19 Nasıl Oluştu?

ÖZGÜR AYSU

Rusya’da Mario Fernandes’in korona testi pozitif

ÖZGÜR

Arsene Wenger: Mesut’un oynatılmaması israftır

ÖZGÜR

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın saldırısını kınıyoruz

ÖZGÜR
Wordpress Tema indir
%d blogcu bunu beğendi: