Pedofili – ÇOCUK İSTİSMARI

1 Mart 2018, 11:57 am 530 views

Suçluların %50'sinden fazlası kurbanların akrabaları, aile dostları ya da tanıdıklarıdır.

Pedofili – ÇOCUK İSTİSMARI

Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip kişilere pedofil ya da sübyancı denir.

Sübyancılar -tipik olarak- yetişkin cinsel ilişkiden zevk almakta güçlük çekerler, özgüvenleri eksik olabilir ve çocuklarla ilişkiyi yetişkinlere nazaran daha az tehdit edici bulurlar. Sübyancının eğilimi karşı cinse veya kendi cinsine olabilir. Sübyancıların büyük çoğunluğu erkektir ve bu durum kadınlarda çok nadir görülür.

Cinsel münasebet

Sübyancılar sıklıkla cinsel birleşmeden önce kurbana dokunmak ya da cinsel organlara bakmak yoluyla cinsel doyuma ulaşırlar. Kurbanın olay anındaki tepkileri, korku (özellikle şiddete maruz kalındıysa), şaşkınlık veya pasif haz olabilir. Cinsel ilişki, özellikle şiddete maruz kaldıysa, çocukta çok ciddi travmalara neden olabilir. Bazı durumlarda kurban, cinsel ilişkiden çok, ebeveyninin uyarılarını dinlemediğini düşünerek suçluluk duyar ve sıkıntı çeker. Cinsel saldırıya uğrayan çocuklar sıklıkla sorunlu bir yetişkinlik dönemi yaşarlar. Çalışmalar, çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış erkeklerin yetişkinliklerinde cinsel suç işleme olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir. Çocukluğunda cinsel saldırıya uğramış kadınlar ise daha çok uyuşturucu bağımlılığı veya seks işçiliği gibi kendini yıkıma götüren davranışlara eğilimli olurlar.

Hukuki boyut

Sübyancılık, birçok kıta Avrupası hukuk düzeninde cinsel suçların en önemlisi kabul edilir. Genellikle kurbanın yaşı küçüldükçe ve kurbanla saldırgan arasındaki yaş farkı arttıkça cezalar artar. En büyük cezalar genellikle livataya (ters ilişki) verilir. Suçluların %50’sinden fazlası kurbanların akrabaları, aile dostları ya da tanıdıklarıdır. Sübyancılık, birçok kıta Avrupası hukuk düzeninde cinsel suçların en önemlisi kabul edilir. Genellikle kurbanın yaşı küçüldükçe ve kurbanla saldırgan arasındaki yaş farkı arttıkça cezalar artar. En büyük cezalar genellikle livataya (ters ilişki) verilir. Suçluların %50’sinden fazlası kurbanların akrabaları, aile dostları ya da tanıdıklarıdır.

Çocuk istismarı nedenleri nelerdir?

 • Üvey anne-baba,
 • Geleneksel aile yapısına uygun olmayan baskıcı ve dominant baba veya anne,
 • Psikolojik, ekonomik problemleri olan aileler,
 • İletişimin olmadığı, çocuğunu birey olarak değil, nesne olarak gören aile yapısı,
 • Çocukla ilgilenilmediği, korkutularak büyütüldüğü ve şiddet içeren aile yapısı,
 • Genetik psikolojik hastalıkları olan ailelerin çocukları.

Çocuklarımızı cinsel istismardan nasıl koruruz?

 • Kollarını iki yana açtığında orası senin özel bölgeni gösterir ve yabancılar yaklaşamaz!
 • Yalan söyleme, yanlış anlamışsındır gibi suçlayıcı cümleler kurmayın. Unutmayın! Çocukların hayal dünyası böyle bir yalan için, bu kadar kirli değildir.
 • Eğer tek başına tuvalete gitmekte yada banyo yapmakta zorlanırsan sana sadece ailen yardım edebilir.
 • Sevgimizi göstermek için dudaklarından öpme, aşkım sevgilim gibi sözler veya popodan ısırmak çocuğunuzu yaptığınız bir çeşit istismardır. Biraz büyüdüğünde istismarı normal sanabilir!
 • Doktorlar, seni tedavi etmesi için dahi olsa, sadece annen baban yanındayken sana dokunabilir.
 • Sana dokunmaya çalışan biri olduğunda hayır de uzaklaş ve bağırmaya devam et!
 • Seni okuldan alacaksam veya çağıracaksam, sana önceden haber veririm. Başkası seni anne babana götürmeye çalışırsa bir şey alma ve onunla asla gitme!

Cinsel istimarda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

 • Çocuğun söylediklerinin hayal ürünü olduğunu düşünmek,
 • Genellikle evden kaçan, ailesi tarafından ihmal edilmiş çocukların istismara uğradığı düşünülür. Ancak her sosyoekonomik düzeyde ve her sosyokültürel düzeyde ailenin çocukları buna maruz kalabilir.
 • Genellikle ıssız yerler, parklar, inşaat alanlarında yaşandığı düşünülür. Ancak en çok ailede, okulda, okulla aile arasındaki yolda gerçekleştiği araştırmalarla desteklenmiştir.
 • istismarcılar genellikle yaşlı, sokak serserileri, kimsesizler olduğu algısı vardır. Ancak %90’ı 20-40 yaşlarında evli ve çocuklu, aile tarafından tanınan kişilerdir.

 

Çocuklarınıza bu eğitimi verirseniz istismarla karşılaştığında anlayabilir. Ona güven duygusu aşılayın, her şeyi paylaşın ki size söylemekten korkmasın… Çocuğunuzla bu konuyu konuşmak için ertelemeyin ve anlatın. Eğer etrafınızda cinsel istismara uğramış bir çocuk görürseniz hemen harekete geçin. Çocukta aşılamaz yaralar ve tekrarlar oluşmadan önlem almalıyız. Çocuklar geleceğimiz sözü hiç bu kadar anlamlı gelmemişti. Çocuklara yapılan her iyi ve kötü yatırım gelecekte mutlaka ve mutlaka karşımıza çıkacaktır. İstismarı azaltmak ve hatta yok etmek için, gerçekten yaşanılabilir bir dünya için çocuklarımızı en doğru, bilinçli, özgüvenli, saygılı, vicdanlı ve merhametli şekilde yetiştirmemiz şart!

Her türlü istismarla ilgili caydırıcı cezalar umuduyla…

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Coronavirus COVID-19 Nasıl Oluştu?

ÖZGÜR AYSU

Rusya’da Mario Fernandes’in korona testi pozitif

ÖZGÜR

Arsene Wenger: Mesut’un oynatılmaması israftır

ÖZGÜR

Dışişleri Bakanlığı: Ermenistan’ın saldırısını kınıyoruz

ÖZGÜR
Wordpress Tema indir
%d blogcu bunu beğendi: