ABD Adalet Bakanlığı, Bolton’ın kitabına soruşturma açtı

16 Eylül 2020, 6:36 am 14 views

Eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın haziranda yayımlanan, Beyaz Saray görevindeki hatıratı niteliğindeki “The Room Where It Happened: A White House Memoir” adlı kitabıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

ADALET BAKANLIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

New York Times’ın konuyla ilgili yetkililere dayandırdığı haberine göre, Adalet Bakanlığı, Bolton’ın kitabıyla ilgili olarak bir tahkikat jürisi topladı ve kitabın yayınevi Simon & Schuster’dan yetkilileri ifadeye çağırdı.

“GİZLİ BİLGİLER İFŞA EDİLDİ Mİ”

Haberde, jürinin Bolton’ın kitabında yer verdiği bazı bilgilerin “ifşası yasak gizli bilgiler olup olmadığını” soruşturduğu bildirildi.

Bolton’ın avukatı Charles Cooper ise yaptığı yazılı açıklamada, tahkikat jürisinin, yayınevini ifadeye çağırdığından haberdar olduklarını belirterek “Bolton, yanlış hiçbir şey yapmamıştır.” ifadesini kullandı.

YAYINLANMAMASI İÇİN DAVA AÇILMIŞTI

Bolton’ın haziranda yayımlanan kitabının basına yansıyan bölümleri ABD’de tartışma yaratmıştı.

Trump yönetimi, Bolton’ın yeni kitabının yayımlanmaması için 17 Haziran’da dava açmıştı.

“ULUSAL GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR” İDDİASI

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Washington DC Bölge Mahkemesinde açılan davada, Bolton’ın kitabının “ulusal güvenliği tehlikeye atabilecek derecede devletin gizli bilgilerini içerdiği” öne sürülmüştü.

Kitapta sadece yeniden seçilmeye odaklanan Trump’ın rastgele bazen tehlikeli kararlar aldığından ve Çin, Rusya, Ukrayna, Kuzey Kore, İran, İngiltere, Fransa ile Almanya gibi müttefiklerle düşmanlara yaklaşımından bahsediliyordu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Coronavirus COVID-19 Nasıl Oluştu?

ÖZGÜR AYSU

Trabzonspor: Hakem kararları haysiyetsizce

ÖZGÜR

İspanya Başbakan Yardımcısı Iglesias: Cumhuriyete geçmeliyiz

ÖZGÜR

Alanyaspor, evinde Kayserispor’u yendi

ÖZGÜR
Wordpress Tema indir
%d blogcu bunu beğendi: